Berat Kandili

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Muhterem Müslümanlar!

Önümüzdeki Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece, Şaban ayının onbeşinci gecesi Berat Kandili’dir. Ramazan ayının müjdecisi ve ilâhî rahmetin gönülleri kuşattığı mübarek bir gecedir.

“Günahtan, suçtan, cezadan, borçtan kurtulmak” gibi anlamlara gelen Berat, günahlardan temizlenmeyi, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Bu bakımdan Berat Kandili, müminler için günahlardan arınma vesilesidir. Ayrıca bu gece, ilâhî lütuf ve bereketlere kavuşma fırsatını elde edebileceğimiz müstesna bir gecedir.

Muhterem Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve :“Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, ona rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, ona şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” .
Diğer bir hadis-i şerifte de Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Allah Teâlâ bu gece ümmetimden Benî Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca kişiye rahmet eder. Ancak kendisine ortak koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana babasına asi olanların, içki ve zinada ısrar edenlerin, tövbe etmedikçe yüzlerine bakmaz”.

Aziz Müslümanlar!

Mübarek geceler, geçmişi muhasebe ederek kendimizi yenileme, geleceğimizi Rabbimizin rızası doğrultusunda planlama için büyük bir fırsattır. Bu geceyi, günahlardan arınma vesilesi yaparak tövbe ile gönül dünyamızı temizleme gayretinde olalım. Allah Teâlâ insana hayatı boyunca fırsat tanır ve son nefesine kadar tevbe kapısını açık tutar. Nitekim Rabbimiz : “Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz. “Deki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” Buyurarak, bizi ümit var olmaya davet etmektedir. Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeli, günahlardan arınmak için Yüce Mevla’ya yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız.

Değerli Müminler!

Bu kandil münasebetiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Muhtaçlara imkânlarımız nispetinde yardım elimizi uzatalım. Bu vesile ile hepinizin Berat Kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

Hazırlayan: Âdem ÖZGÖREN
Unvanı : İmam-Hatib Şahmelek Köyü Karacabey